Cross-Country

Canterbury Results

Year 5 Girls:
Holly - 20th
Lily - 38th
Sophie - 42nd
Emily - 73rd
Annabel - 86th

Year 5 Boys:
Max A - 16th
Hunter - 44th
Isaac - 65th
Max M - 99th
William M  -100th

Year 6 Girls:
Eve - 22nd
Eden - 31st
Frankie - 113th

Year 6 Boys:
Josh - 5th
Finn - 10th
Lachlan - 108th


2017 Zone X-Country Results

Year 6 Boys
Josh - 1st
Finn - 2nd
Lachlan - 4th
Makenzie - 7th
Gabe - 8th
Matthias - 14th

Year 6 Girls
Lucy - 1st
Eve - 2nd
Eden - 4th
Frankie - 7th
Lexie - 9th
Kitana - 11th

Year 5 Boys
Isaac - 1st
Max A - 2nd
Max M - 3rd
Hunter H - 4th
William M - 5th
Jonty - 7th

Year 5 Girls
Holly M - 1st
Sophie - 2nd
Emily D - 3rd
Lily Y - 4th
Annabel A - 6th
Aoife - 9th


2017 School X-Country Results

Year 6 Girls
1st - Lucy
2nd - Eve
3rd - Eden
4th - Frankie
5th - Lexie
6th - Kitana
7th - Charlotte To

Year 6 Boys
1st - Josh
2nd - Finn
3rd - Lachlan
4th - Makenzie
5th - Gabe
6th - Matthias
7th - Neo

Year 5 Girls
1st - Sophie S-E
2nd - Holly M
3rd - Lily Y
4th - Emily D
5th - Annabel A
6th - Aoife
7th - Mae

Year 5 Boys
1st - Max M
2nd - Max A
3rd - Isaac
4th - William M
5th - Hunter H
6th - Jonty
7th - Louie

Year 4 Girls
1st - Georgetta     2nd - Ciara     3rd= - Lily M, Maya

Year 4 Boys
1st - Otto     2nd - Jai     3rd - Louie

Year 3 Girls
1st - Daisy     2nd - Katrina     3rd - Neave

Year 3 Boys
1st - Elias     2nd - Alex M     3rd - Archie

Year 2 Girls
1st - Ruby R     2nd - Olivia H     3rd - Lundon

Year 2 Boys
1st - Haami     2nd - Sam M     3rd - Clark

Year 1 Girls
1st - Gracie     2nd - Ella     3rd - Isabella

Year 1 Boys

1st - Hamish     2nd - Cooper     3rd - Luca


School Cross Country 2017
Wednesday May 10th pp May 11th

Please encourage your child to wear their house colours. Morning tea will be 10.25 till 10.45am. If you are coming to watch, please be seated in the two bays in the stand closest to the Port Hills. You will need to be there in plenty of time and will need to keep clear of the entrance to English Park as this is part of the course.  The course starts in English Park – goes into our school - then behind the stadium –- back into English Park and finishes in front of the stadium. The best place to watch is in the stands at English Park.

        
PROGRAMME:                 Start Times Are Approximate Only
                           
Senior Team Championship Races in Year Groups (Spectators to be seated by 9.20am)
                                                  9.25                Year 6 girls      
                                                  9.40                Year 6 boys      
                                                  9.55                Year 5 girls      
                                                  10.10              Year 5 boys      

Junior Team Races in Year Groups (Spectators to be seated by 11am)
                                                  11 . 05                        Year 2 girls                        
                                                  11 . 15                        Year 2 boys      
                                                  11 . 25                        Year 1 girls      
                                                  11 . 35                        Year 1 boys      

Middle Team Races in Year Groups (Spectators to be seated by 11.45am)
                                                  11.  55                        Year 4   girls    
                                                  12 . 05                        Year 4  boys    
                                                  12 . 15                        Year 3   girls    
                                                  12 . 25                        Year 3  boys     
                                                                                              
                                    
To qualify for the School team, runners must be 8 years or older on the 1st April and be in Yr 5 or 6.

The first 6 runners in the senior races (in each year group  - boys & girls) will represent our school at the  Zone Cross Country.


Canterbury Results - 22 June, 2016

Year 5 Girls:
Lucy E - 24th       Eve - 69th            Lexie - 81st

Year 5 Boys:
Josh - 10th           Finn - 17th           Riley L - 75th

Year 6 Girls:
Lucy H - 10th      Lucy R - 56th       Sydney - 68th

Year 6 Boys:
Fintan - 94th       Tatsumi - 110th     Hapene - 114th

NE Zone Results - 24th May, 2016

Yr 5 Girls:
Eden - 1st
Eve - 2nd
Lucy E - 4th
Lexie R - 5th
Frankie - 8th
Kiera - 10th

Yr 5 Boys:
Josh - 1st
Finn W - 2nd
Riley L - 6th
Lachlan - 8th
Gabe - 9th
Brooke - 11th

Yr 6 Girls
Lucy H - 1st
Sydney - 3rd
Lucy R - 5th
Henrietta - 7th
Miriama - 16th
Eva - 17th

Yr 6 Boys:
Fintan - 3rd
Tatsumi - 4th
Hapene - 5th
Finn A - 8th
Max K - 13th
Jack M - 15th



2016 School Results:

The first 6 in the year 5 and 6 age groups go through to the North East Zone Cross-Country champs. The 7th person is the reserve.

Year 6 Boys:
1st: Tatsumi K   2nd: Hapene K   3rd: Fintan M   4th: Finn A   5th: Jack M   6th: Tom D   7th: Max K

Year 6 Girls:
1st: Lucy H   2nd: Lucy R   3rd: Sydney M   4th: Eva H   5th: Miriama B   6th: Henrietta A   7th: Lucy C

Year 5 Boys:
1st: Josh T   2nd: Riley L   3rd: Finn W   4th: Lachlan D   5th: Gabe W   6th: Brooke N   7th: Neo T

Year 5 Girls:
1st: Lucy E   2nd: Eden N   3rd: Lexie R   4th: Keira R   5th: Eve M   6th: Frankie J   7th: Charlotte T

Year 4 Boys:
1st: Max M     2nd: William M     3rd: Jonty V

Year 4 Girls:
1st: Holly M     2nd: Millie M     3rd: Annabel A

Year 3 Boys:
1st: Jai P     2nd: Coll T     3rd: Matthew S

Year 3 Girls:
1st: Maya Y     2nd: Lily M     3rd: Ciara H

Year 2 Boys:
1st: Tamati B     2nd: Phoenix R     3rd: Elias M

Year 2 Girls:
1st: Daisy M     2nd: Katrina P     3rd: Paige T

Year 1 Boys:
1st: Riley B     2nd: Clark D     3rd: Mikko J

Year 1 Girls:
1st: Lundon L     2nd: Olivia H     3rd: Ruby R

No comments:

Post a Comment